Jah, na šiht bo treba.

Dara: Drugi teden smo začeli enako kot vse dni prej. Po zajtrku smo se Maša, Gaj in Dara odpravili v laboratorij Analises Quimicas A2, kjer smo bili vnovič polno zaposleni. Sprva smo morali poiskati oštevilčene vzorce prsti, ki so shranjene v velikih omarah oz. v bankah zemlje. Ko smo poiskali prave vzorce, smo del teh natehtali v večje plastične lončke in jih pripravili na jutrijšnjo titracijo😊. Drugi del najdenih vzorcev smo sprva strli v terilnici in v majhne srebrne modelčke zatehtali 60 mg prahu vzorca. V modelčke smo z avtomatsko pipeto dodali klorovodikovo kislino in pustili, da kislina izhlapi. Na pripravljenih vzorcih analizirajo količine aktivnega žvepla. Pred malico smo označevali epruvete z posebnimi kodami in jih kasneje polnili z vzorci. Nato smo centrifugirali raztopine prsti in amonijevega oksalata in jih potem s avtomatsko pipeto prenesli v erlenmajerice ter jim dodali žveplovo kislino. Opravili smo ogromno ponovitev oksidacijskih titracij z namenom, da izvemo količino apnenca v vzorcih. Delo smo zaključili z ponovnim iskanjem in tehtanjem vzorcev v večje epruvete. Opažamo, da se laborantke v našem laboratoriju med seboj vedno več pogovarjajo, saj se do prejšnjega tedna niso prav nič😆. 


Ena od bank vzorcev zemlje

Maša in Gaj na pri trenju vzorcev

"Več je na vag kokr u modelčku"😉


Laura: Tomaž, Laura in Teja ta teden delajo popoldan, zato jih je prevoz pobral šele ob 14ih pred hotelom. Delo so začeli z odmerjanjem različnih vzorcev vode s pomočjo merilnih valjov. Te vzorce so nato shranili za izvajanje kasnejših analiz. Z avtomatskimi pipetami so iz flaš, katere so vsebovale različne vzorce vode, odmerili željeno količino ter jo prelili v manjše laboratorijske čašice. Paziti so morali na vrstni red, saj niso želeli povzročiti celotne zmede s podatki. Nadaljnje delo se je vrtelo okoli kemijskih in fizikalnih analiz vzorcev vode. Meritve so izvajali na njim že poznanih napravah za pH in prevodnost tekočin. Pripravili so naprave ter njihove sonde in začeli z meritvami, katere so vzele kar nekaj časa. Po končanih meritvah so najprej oprali sonde z destilirano vodo in se nato lotili pripravljanja ter razlivanja gojišč v patrijeve plošče. Uporabljali so Slanetz gojišče, ki je vrsta agar medija, uporabljenega za gojenje bakterij, zlasti streptokokov. S pipeto so vzeli po 5 ml gojišča ter ga razporedili na patrijevke.


Slatenz gojišče

Vzorci vode 
 Delo so zaključili s pomivanjem in sterilizacijo uporabljenih pipet ter plastenk (juhej!).

Popoldanski čas smo posvetili učenju in opravilom povezanih s šolo. Dara in Gaj sta se tudi odpravila v fitnes in se ostalim pridružila na večerji v Braga Parqueu. Utrujeni, vendar siti smo se odpravili spat💤

Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

Vsega dobrega je enkrat konec

Pa se je končno začelo!

Braga here we go